Picture of Jarosław Andrzejczak
Jakub Walczak LIDERem NCBiR
by Jarosław Andrzejczak - Wednesday, 28 October 2020, 11:47 AM
 
Jakub Walczak LIDERem NCBiR

Na liście rankingowej XI konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Programu LIDER znalazło się 60 projektów. Trzy z nich będą realizowane w Politechnice Łódzkiej, na łączną kwotę ponad 3,7 mln zł. Jednym z laureatów jest mgr inż. Jakub Walczak - absolwent Centrum Kształcenia Międzynardowego (IFE), obecnie doktorant na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, w Instytucie Informatyki PŁ. Zajmuje się implementacją systemu zarządzania i analizy danych w CMCC Foundation - Euro-Mediterranean Center on Climate Change.

- Moje badania na doktoracie, choć również związane z analizą danych, mają nieco inny charakter, dotyczą trójwymiarowych skanów laserowych, które w założeniu mają prowadzić do uproszczenia szeroko rozumianej analizy wnętrz - wyjaśnia Jakub Walczak. - Wyobraźmy sobie, że mając dokładny skaner laserowy, stawiamy go w pomieszczeniu i po paru minutach mamy precyzyjny opis całej sceny wraz z wymiarami, powierzchnią ścian, listą znajdujących się w nim obiektów, itp. To byłoby duże uproszczenie i przyspieszenie pracy, choćby w zakresie inwentaryzacji pomieszczeń.

Dofinansowanie, jakie otrzymał doktorant z PŁ w ramach programu Lider XI, będzie przeznaczone w dużej mierze na wydajny serwer obliczeniowy i precyzyjny skaner laserowy, który posłuży do przygotowania referencyjnej bazy danych.