You are not logged in. (Login)

Aktualności

Picture of Jarosław Andrzejczak
Dzień Wydziału FTIMS
by Jarosław Andrzejczak - Tuesday, 13 April 2021, 06:38 PM
 
Dzień Wydziału FTIMS
Dzień Wydziału FTIMS jest wydarzeniem organizowanym przez Wydziałową Radę Samorządu Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Jednostka współpracuje z firmami zewnętrznymi, takimi jak BinarApps, HTD Health, Commerzbank, MakoLab czy Accenture, oraz z pracownikami Instytutów Wydziału FTIMS Politechniki Łódzkiej. Wydarzenie kierowane jest do studentów, którzy poszukują ofert pracy lub stażu/praktyk wakacyjnych, jak i do uczniów klas maturalnych, przed którymi stoi wybór dalszej ścieżki kształcenia na studiach wyższych. Tegoroczna edycja Dnia Wydziału FTIMS odbędzie się w dniach 26.04 - 30.04.

Więcej informacji znajduję się na wydarzeniu na Facebooku, gdzie podawane są najświeższe wiadomości: https://www.facebook.com/events/266137805193397
Picture of Jarosław Andrzejczak
Nominacja profesorska
by Jarosław Andrzejczak - Wednesday, 28 October 2020, 11:51 AM
 
Profesor Adam Niewiadomski

Prezydent RP, postanowieniem z 28 września, nadał dr. hab. inż. Adamowi Niewiadomskiemu z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja. Ten najwyższy naukowy tytuł uzyskał, mając 46 lat.

Profesor Adam Niewiadomski od ponad 20 lat pracuje w Instytucie Informatyki PŁ. W 1998 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki, Matematyki Stosowanej PŁ i podjął pracę jako asystent w Instytucie Informatyki.

Stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, odpowiednio w 2001 i 2009 roku, oba w dyscyplinie informatyka. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Łódzkim, studia te jednak przerwał, aby poświęcić się pracy naukowej na PŁ.

Jego zainteresowania naukowe obejmują metody inteligencji obliczeniowej, reprezentowanie informacji niepewnej oraz systemy ekspertowe i rozmyte. Jest autorem lub współautorem 3 monografii oraz 15 prac z listy JCR, a także ok.100 artykułów naukowych, rozdziałów w monografiach oraz wystąpień konferencyjnych, w tym 50 z udziałem studentów, których systematycznie wdraża do prowadzenia badań. Wypromował pięciu doktorów w dyscyplinie informatyka.

Jest redaktorem naczelnym międzynarodowego czasopisma Journal of Applied Computer Science oraz autorem licznych recenzji i ekspertyz w ramach współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Za swoją działalność otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi oraz wiele nagród JM Rektora PŁ.

Po pracy najchętniej czas spędza w górach jako wspinacz i narciarz. Jego pasją są motocyklowe rajdy enduro, mechanika i turystyka off-road. Trenuje triathlon i kalistenikę, czasem grywa na gitarze lub w brydża. Fascynuje go także muzyka: klasyczny rock i poezja śpiewana.
Picture of Jarosław Andrzejczak
Jakub Walczak LIDERem NCBiR
by Jarosław Andrzejczak - Wednesday, 28 October 2020, 11:47 AM
 
Jakub Walczak LIDERem NCBiR

Na liście rankingowej XI konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Programu LIDER znalazło się 60 projektów. Trzy z nich będą realizowane w Politechnice Łódzkiej, na łączną kwotę ponad 3,7 mln zł. Jednym z laureatów jest mgr inż. Jakub Walczak - absolwent Centrum Kształcenia Międzynardowego (IFE), obecnie doktorant na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, w Instytucie Informatyki PŁ. Zajmuje się implementacją systemu zarządzania i analizy danych w CMCC Foundation - Euro-Mediterranean Center on Climate Change.

- Moje badania na doktoracie, choć również związane z analizą danych, mają nieco inny charakter, dotyczą trójwymiarowych skanów laserowych, które w założeniu mają prowadzić do uproszczenia szeroko rozumianej analizy wnętrz - wyjaśnia Jakub Walczak. - Wyobraźmy sobie, że mając dokładny skaner laserowy, stawiamy go w pomieszczeniu i po paru minutach mamy precyzyjny opis całej sceny wraz z wymiarami, powierzchnią ścian, listą znajdujących się w nim obiektów, itp. To byłoby duże uproszczenie i przyspieszenie pracy, choćby w zakresie inwentaryzacji pomieszczeń.

Dofinansowanie, jakie otrzymał doktorant z PŁ w ramach programu Lider XI, będzie przeznaczone w dużej mierze na wydajny serwer obliczeniowy i precyzyjny skaner laserowy, który posłuży do przygotowania referencyjnej bazy danych.
Picture of Jarosław Andrzejczak
Platforma Informatyczna TEWI
by Jarosław Andrzejczak - Monday, 18 March 2019, 09:53 AM
 
TEWI
Picture of Jarosław Andrzejczak
Zespół Wavy w TOP6 projektów studenckich o tematyce Big Data na świecie!
by Jarosław Andrzejczak - Friday, 1 February 2019, 03:14 PM
 
Zespół Wavy w TOP6 projektów studenckich o tematyce Big Data na świecie!

Zespół Wavy otrzymał nominację do ścisłego finału nagrody specjalnej w kategorii Big Data na odbywających się w Seattle (USA) finałach światowych konkursu Microsoft Imagine Cup 2018. W każdej z trzech nagród specjalnych (Big Data, Artificial Intelligence, Mixed Reality) nominowano maksymalnie sześć zespołów spośród wszystkich 49 projektów finałowych. Tym samym reprezentanci Polski znaleźli się w czołowej szóstce projektów studenckich o tematyce Big Data na świecie! Jest to największy dotychczasowy sukces Polskiej drużyny w tej kategorii i jeden z największych w historii udziałów polskich drużyn w konkursie Imagine Cup. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno jurorów, jak i światowych mediów. Jak podali organizatorzy, w tym roku do konkursu zgłosiło się kilkanaście tysięcy zespołów z całego świata, co jeszcze bardziej podkreśla skalę sukcesu.

Drużyna Wavy, w której skład wchodzi trójka naszych studentów, a mentorem jest pracownik naszego Instytutu, opracowała lokalizator dla nurków rekreacyjnych zwiększający bezpieczeństwo. Dodatkowym atutem systemu są algorytmy Big Data umożliwiające proponowanie nurkowi tras i interesujących punktów, jak również predykcję sytuacji zagrożenia.

Zespół Wavy tworzą: Jakub Wujek, Michał Andrzejczak, Marcin Lenarczyk (Instytut Informatyki, Wydział FTIMS), Damian Perydzeński (Wydział EEIA) z Politechniki Łódzkiej oraz Artur Seliga z Politechniki Warszawskiej (Wydział IcHiP). Mentorem zespołu jest dr inż. Jarosław Andrzejczak (Instytut Informatyki, Wydział FTIMS Politechniki Łódzkiej).Institute of Information Technology, Lodz University of Technology
ul. Wólczańska 215, 90-924 Lodz, Poland

Phone: (+48 42) 631-27-96, (+48 42) 631-39-54
Fax: (+48 42) 630-39-55
e-mail: office@ics.p.lodz.pl