You are not logged in. (Login)

Aktualności

Picture of Jarosław Andrzejczak
Instytut Informatyki realizuje międzynarodowy projekt IntegratESG
by Jarosław Andrzejczak - Wednesday, 7 May 2025, 04:16 PM
 

integralESG

Instytut Informatyki, we współpracy z partnerami z Bułgarii, Włoch, Cypru oraz Austrii, uczestniczy w realizacji międzynarodowego projektu IntegratESG, który finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, a jego celem jest wsparcie przedsiębiorstw oraz instytucji edukacyjnych w skutecznej integracji zasad ESG (Environmental, Social, Governance) ze strategiami działania.

Cele projektu

Projekt IntegratESG odpowiada na rosnące potrzeby związane z wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju w praktyce edukacyjnej i biznesowej. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości i kompetencji w zakresie ESG wśród:

  • nauczycieli i edukatorów kształcenia zawodowego (VET),
  • menedżerów oraz właścicieli przedsiębiorstw,
  • przedstawicieli małych, średnich i dużych firm,
  • ekspertów ds. ochrony środowiska, przedstawicieli administracji publicznej i NGO,
  • uczniów szkół zawodowych oraz przyszłych specjalistów w dziedzinie ESG.

Kluczowe rezultaty

W ramach projektu opracowywane są nowoczesne, bezpłatne narzędzia edukacyjne, które umożliwią skuteczne wdrażanie zasad ESG w działalności zawodowej:

  1. Mapa drogowa integracji ESG – przewodnik dla nauczycieli i trenerów zawodowych, dotyczący efektywnego wprowadzania tematyki ESG do programów nauczania.
  2. Program nauczania i kurs e-learningowy ESG – moduły szkoleniowe obejmujące zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem, przeznaczone do samodzielnej nauki.
  3. Cyfrowe e-portfolio studiów przypadków – baza przykładów wdrażania zasad ESG w praktyce, uwzględniająca zarówno dobre praktyki, jak i wyzwania.
  4. Symulator scenariuszy ESG – interaktywna aplikacja edukacyjna, umożliwiająca użytkownikom testowanie różnych decyzji strategicznych w kontekście ESG.

Znaczenie projektu

Wobec coraz bardziej rygorystycznych przepisów prawnych, takich jak Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), rośnie znaczenie edukacji i przygotowania kadr do działania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Projekt IntegratESG stanowi odpowiedź na te wyzwania, oferując kompleksowe rozwiązania dydaktyczne oraz wspierając rozwój kompetencji przyszłości.

Picture of Jarosław Andrzejczak
Rozpoczynamy realizację projektu GreenEDU!
by Jarosław Andrzejczak - Friday, 14 March 2025, 12:41 PM
 

Green EDU

Z radością ogłaszamy start GreenEDU – Closing the Gaps Between Higher Education and the Green Economy, innowacyjnego projektu Erasmus+ KA220-HED!, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Aneta Poniszewska- Marańda, prof. uczelni.

Celem projektu jest przygotowanie studentów, nauczycieli i pracowników uczelni do wyzwań zielonej gospodarki.

Co chcemy osiągnąć?
- Wspierać uczelnie w opracowaniu strategii zielonego szkolnictwa.
- Szkolenie nauczycieli w wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości (MAR) w edukacji.
- Rozwijać ekologiczne i cyfrowe kompetencje studentów.
- Podnosić świadomość o zielonej transformacji i nowych miejscach pracy.
- Tworzyć innowacyjne materiały dydaktyczne dla uczelni.

Czas trwania projektu: 1 grudnia 2024 – 30 listopada 2026 (24 miesiące)

Partnerzy projektu:
Politechnika Łódzka (koordynator) – www.p.lodz.pl
Uniwersytet w Nikozji – www.unic.ac.cy
Tartu Ülikool – www.ut.ee
Katholieke Hogeschool VIVES Noord – www.vives.be
INNOVADE LI LTD – www.innovade.eu
Fundacja CleverMind – www.theclevermind.pl

Projekt GreenEDU jest współfinansowany przez program Erasmus+ Unii Europejskiej Razem kształtujemy zieloną przyszłość!

Picture of Jarosław Andrzejczak
Nagroda w konkursie Łódź Akademicka
by Jarosław Andrzejczak - Thursday, 13 February 2025, 01:27 PM
 
Wyniki konkursu Łódź Akademicka 2025

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS ogłosiło wyniki konkursu Łódź Akademicka — naukowa kreatywna i wielokulturowa. Z ośmiu projektów zgłoszonych przez Politechnikę Łódzką (na kwotę prawie 110 tys. zł) największe dofinansowanie na rozwój swoich działań otrzymali pracownicy i studenci Instytutu Informatyki PŁ. To aż 21 tys. zł przyznane dla organizatorów ogólnopolskiego konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych (ZTGK) — Gamedev rodzi się w Łodzi, na realizację projektu "Młodzi twórcy na Poznań Game Arena i Game Industry Conference".

Zadanie publiczne ŁÓDŹ AKADEMICKA – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2025 jest finansowane z budżetu Miasta Łodzi.
Picture of Jarosław Andrzejczak
Konkurs "Ekologiczny magister i doktor" edycja XI
by Jarosław Andrzejczak - Tuesday, 10 September 2024, 02:15 PM
 

XI edycja konkursu Ekologiczny magister i doktor

Zapraszamy do udziału w XI edycji Konkursu "Ekologiczny magister i doktor" o nagrodę WFOŚiGW w Łodzi. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych, pod względem naukowym i praktycznym, prac magisterskich i rozpraw doktorskich z dziedziny ochrony środowiska oraz nagrodzenie ich autorów.

Konkurs ogłoszony został w dwóch kategoriach:

  • - Ekologiczny magister
  • - Ekologiczny doktor

Do konkursu mogą przystąpić:

  • - Absolwenci uczelni wyższych z terenu województwa łódzkiego, którzy obronili pracę magisterską w roku akademickim 2023/2024, w szkołach wyższych mających siedzibę na terenie województwa łódzkiego.
  • - Posiadacze stopnia doktora, którzy obronili rozprawę doktorską w roku akademickim 2023/2024 w uczelniach mających siedzibę na terenie województwa łódzkiego, a których tematyka dotyczyła ochrony środowiska.

Picture of Jarosław Andrzejczak
4 Science Institute przedstawiło listę najlepszych prac dyplomowych według Jury Ogólnopolskiego Konkursu AI 4 Science 2024
by Jarosław Andrzejczak - Monday, 29 July 2024, 02:31 PM
 
Z ogromną przyjemnością informujemy, że laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na najlepsze prace dyplomowe z tematyki AI 4 Science, organizowanym przez 4 Science Institute, został Pan inż. Kacper Królewiak. Pan inż. Królewiak jest tegorocznym absolwentem Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Technicznej.

Jego praca inżynierska, zatytułowana „Comparative analysis of GLUE (General Language Understanding Evaluation) and SuperGLUE benchmarks” zdobyła drugie miejsce w Konkursie. Promotorem pracy jest Pani dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda, prof. uczelni.

Pragniemy podziękować organizatorom Konkursu oraz pogratulować pozostałym laureatom i uczestnikom Konkursu. Pierwsze i trzecie miejsca zajęli absolwenci Politechniki Poznańskiej i Politechniki Warszawskiej. Według organizatorów Konkursu poziom zgłoszonych prac dyplomowych był na wysokim poziomie.

Organizatorem Konkursu jest 4 Science Institute Sp. z o.o.
Patronami są: IEEE Xplore, PS IEEE, CERN, Łukasiewicz Piap, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe PCSS oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Patronem Honorowym jest Prezes Polska Akademia Nauk.
Patronem Medialnym jest Radio Gdańsk S.A.
Partnerami Biznesowymi oraz fundatorami nagród jest firma Allegro.
Partnerem Technologicznym jest firma Billon Group.

Gala wręczenia nagród odbędzie się w październiku 2024, na której laureaci będą mieli okazję zaprezentować swoje prace szerszemu gronu.

Institute of Information Technology, Lodz University of Technology
al. Politechniki 8, 93-590 Lodz, Poland

Phone: (+48 42) 631-27-96, (+48 42) 631-39-54
e-mail: office@ics.p.lodz.pl

Electronic delivery address: AE:PL-77859-99877-ERVVB-29