|
Splotowe sieci neuronowe z wbudowanymi przekształceniami geometrycznymi w
wybranych zadaniach rozpoznawania obrazów cyfrowych
mgr inż. Paweł Tarasiuk 22.05.2018
Łączne szyfrowanie i kompresja obrazów naturalnych realizowane w oparciu
o szybkie parametryzowane przekształcenia ortonormalne
dr inż. Dariusz Puchała 8.05.2018
streszczenie
Miary jakości obrazów
dr hab. inż. Piotr Lipiński 24.04.2018
-
Kompresja dużych zbiorów danych grafiki trójwymiarowej dla interaktywnych aplikacji internetowych
mgr inż. Daniel Dworak 27.03.2018
Przedstawione w referacie zagadnienia dotyczą obecnie istniejących problemów i metod ich rozwiązań w zakresie przetwarzania, przesyłania i dekompresji danych trójwymiarowych grafiki komputerowej. Referat stanowi jednocześnie podsumowanie prowadzonych prac w trakcie całego przewodu doktorskiego. Opracowano zmodyfikowaną metodę przekształceń falkowych (z blokami podziału, predykcji i aktualizacji) służącej do kompresji siatek trójwymiarowych. Skompresowana autorską metodą reprezentacja siatki w niższej rozdzielczości zachowuje lokalną krzywiznę oraz dokonuje możliwie optymalnej triangulacji topologicznym operatorem złączenia połówkowego. Ze względu na długi czas przetwarzania danych zaimplementowano także zrównoleglony algorytm autorskiej metody kompresji w technologii CUDA, w oparciu o mechanizm paralelizmu dynamicznego. Zastosowanie wielu równoległych operacji dla całego zbioru wejściowego pozwoliło skrócić czas przetwarzania do 87 razy. Następnie dane geometrii zapisywane są w bezstratnym formacie transmisji danych trójwymiarowych 3dPNG. Umożliwia to redukcję rozmiaru danych geometrii nawet do ośmiu razy, co jednocześnie skraca czas przesyłania pliku. Dokonano także implementacji algorytmu dekompresji przesłanych danych na GPU za pomocą języka shaderów GLSL z poziomu przeglądarki internetowej, który skraca kilkunastokrotnie czas dekodowania danych.
Metody szacowania punktu koncentracji wzroku na podstawie analizy obrazu
twarzy człowieka
mgr inż. Krzysztof Fornalczyk 20.03.2018
Obszarem badań są systemy określające punkt koncentracji wzroku użytkownika na podstawie obrazu z kamery RGB. Referat poświęcony jest autorskim metodom szacowania pozy głowy i określania rotacji gałki ocznej względem głowy. Prezentacja zawiera również krótki przegląd istniejących metod, ich główne założenia oraz ograniczenia. Przedstawione zostaną również potencjalne zastosowanie stworzonych metod. Dokładność zaproponowanej metody oraz konkurencyjnych rozwiązań porównana jest z wykorzystaniem uznanych zbiorów danych wykorzystywanych w większości artykułów.
Automatyczne uzupełnianie kodu źródłowego z
wykorzystaniem rekurencyjnych sieci neuronowych II
mgr inż. Marek Rogalski 23.01.2018
Referat stanowi kontynuację części pierwszej. Omówione
zostaje zagadnienie interakcji z użytkownikiem w trakcie uzupełniania
kodu. Zaprezentowane są wyniki uzupełniania kodu otrzymane na korpusie
kodów źródłowych w mieszanych językach. Wizualizacja aktywacji
poszczególnych neuronów ukazuje neurony odpowiadające pewnym
strukturom gramatycznym. Zwrócenie uwagi na ograniczoną zdolność sieci
do zapamiętywania i odtwarzania wcześniej występujących słów jako
kluczowy krok w poprawie skuteczności metody.
Model predykcji uwagi w obrazie ruchomym
mgr inż. Anna Rogalska 16.01.2018
Obszar badań obejmuje takie zagadnienia jak: sposób postrzegania obrazu przez człowieka, śledzenie wzroku oraz atencja wizualna. Celem badań jest stworzenie modelu predykcji uwagi, którego zadaniem jest wskazanie miejsc, które przyciągają uwagę widza podczas oglądania materiału filmowego. Proponujemy model predykcji atencji w obrazie, z naciskiem na obraz ruchomy, biorąc pod uwagę naturalny sposób postrzegania obrazu filmowego przez człowieka. Na mapę uwagi składa się wiele czynników, przykładowo: wielkość i kontrast obiektu (zarówno kolor jak i kształt), odległość obiektu od środka kadru, obecność ludzkiej twarzy, występowanie ruchu, występowanie napisu. W niniejszej pracy badany jest wpływ kontrastu, odległości obiektu od środka, wystąpienie twarzy oraz ruch obiektu na postrzeganie istotnych elementów obrazu. Referat dotyczy postępów prac w opracowaniu modelu predykcji uwagi. Omówione zostaną takie zagadnienia jak miara skuteczności opracowywanego modelu oraz optymalny dobór wag poszczególnych map uwagi.
Techniki i algorytmy ekstrakcji wzorca chodu
dr inż. Piotr Kowalski 12.12.2017
W niniejszej prezentacji zaprezentowane zostaną postępy prac nad zagadnieniem ekstrakcji wzorca chodu na podstawie zarejestrowanej sekwencji obrazów. Przedstawię potencjalne zalety tak określonej biometrii oraz napotykane przez nią przeszkody. W dalszej części przybliżone zostaną podstawowe koncepcje, użyte do nich reprezentacje oraz szkice implementowanych algorytmów stosowane do badania tego zagadnienia - używane zarówno w literaturze jak i własnych implementacjach. Omówiony zostanie algorytm linii podstawowej oraz wywodzące się z niego techniki z grupy modeli parametrycznych oraz modeli sylwetki. Zaprezentowane zostaną wyniki stosowania wybranych transformat dla popularnych reprezentacji obrazów biometrycznych.
Model bezpieczeństwa logicznego i użytkowego do budowy i rozwoju aplikacji mobilnych
mgr inż. Aneta Majchrzycka 5.12.2017
Aplikacje mobilne znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie dziedzin życia i biznesu, przez co stały się nieodłączną częścią naszej codzienności. Dotychczas największy nacisk w przypadku tworzenia aplikacji mobilnych przykładany był do rozwoju takich aplikacji pod kątem ich funkcjonalności. Wiele firm rozbudowuje swoje istniejące już systemy o dodatkowe moduły zwiazane z aplikacjami mobilnymi i wprowadza nowe standardy zarządzania danymi na podstawie tych modułów.
Jednak wraz ze wzrostem popularności aplikacji i ilości użytkowników urządzeń mobilnych coraz częściej podnoszona jest kwestia bezpieczeństwa użytkowania takich aplikacji oraz przechowywania poufnych danych na smartfonach i tabletach. W odpowiedzi na ta kwestie należy zastanowić się nad możliwością stworzenia pewnych standardów bezpieczeństwa oraz strategii rozwoju aplikacji mobilnych, aby zapewnić im jak największy poziom bezpieczeństwa od samego początku procesu ich powstawania. W nawiązaniu do tej potrzeby został opracowany model logicznego i użytkowego bezpieczeństwa w oparciu o trzy filary zarządzania danymi w systemach mobilnych – przechowywanie, dostęp oraz transmisję danych.
Metody analizy gradientów jasności obrazu w rozpoznawaniu jednostkowych ruchów twarzy
mgr inż. Robert Staniucha 28.11.2017
Współzależności etykiet w klasyfikacji wieloetykietowej
mgr inż. Kinga Glinka 21.11.2017
Referat dotyczy zagadnienia wykorzystania współzależności etykiet w klasyfikacji wieloetykietowej (ang. multi-label classification). Celem przeprowadzonych badań jest przetestowanie metod, które w różny sposób uwzględniają zależności występujące pomiędzy etykietami w procesie klasyfikacji, oraz porównanie ich skuteczności z metodami ignorującymi powiązania etykiet. W obu grupach przebadane zostały również autorskie rozwiązania. Skuteczność klasyfikacji określono na podstawie istniejących miar ewaluacyjnych, standardowo stosowanych w ocenie jakości klasyfikacji wieloetykietowej. Prezentowane wyniki pochodzą z badań na różnych zbiorach danych: dane dotyczące obrazów i muzyki ze zbiorów Mulan, dane tekstowe recenzji z serwisu Yelp oraz dane medyczne związane z kilkoma grupami schorzeń.
Dynamiczne sieci neuronowe
mgr inż. Michał Pryczek 14.11.2017
Rola transportu w gospodarce
dr Anita Fajczak-Kowalska 7.11.2017
Rynek transportu i logistyki kształtował się w ciągu ostatnich 20–25 lat pod wpływem głębokich zmian strukturalnych zachodzących zarówno w samej branży, jak i w jej otoczeniu. Z jednej strony wpłynęły one na globalny wzrost zapotrzebowania na usługi logistyczne, z drugiej zaś przyczyniły się do ewolucji ich specyfiki i charakteru.
Postępująca globalizacja skutkuje szybkim wzrostem światowego handlu, ekspansją geograficzną gospodarki i rosnącą złożonością międzynarodowych powiązań gospodarczych. Istotnym czynnikiem zmian jest postępujący proces liberalizacji handlu, zwłaszcza w ramach organizacji międzynarodowych, takich jak WTO, APEC, Unia Europejska czy NAFTA.
Zmiany strukturalne w gospodarce prowadzą do wzrostu udziału sektora usług oraz branż opartych na wiedzy i zaawansowanych technologiach kosztem sektora produkcji wyrobów materiałochłonnych. Równocześnie można dostrzec wyraźne zmiany stopniowego przechodzenia od rynku producenta do rynku konsumenta. Jednym z jego przejawów jest pojawienie się modelu społeczeństwa postindustrialnego, charakteryzującego się wyższym poziomem wydatków na konsumpcję oraz rosnącym zapotrzebowaniem na produkty i usługi dopasowane do indywidualnych potrzeb.
-
Przykład dedykowanego systemu rozmytego typu 2 w zarządzaniu pracą filtra DeNOx
dr inż. Marcin Kacprowicz 31.10.2017
Celem prezentacji było podsumowanie aktualnych badań nad systemami logiki rozmytej w celu dyskusji na temat formy ich publikacji. Filtr DeNOx został stworzony w celu redukcji tlenków azotu (NO, NO2). Wykorzystano w nim reakcję selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). Metoda ta polega na użyciu amoniaku (NH3) jako gazu redukującego tlenki azotu wprowadzanego do komory redukcyjnej w obecności katalizatora. Przeprowadzone badania miały na celu stworzenie systemu logiki rozmytej typu 2, którego działanie byłoby jak najbliższe działaniu eksperta w procesie sterowania filtrem DeNOX. Wiedzą ekspercka, która została wykorzystana w systemie logiki rozmytej w trzech miejscach. • Baza reguł – na jej podstawie stworzone zostały wstępne reguły typu IF THEN • Zbiory rozmyte zmiennych lingwistycznych wartości wejściowych i wartości wyjściowej • Wartości oczekiwane – zbiór danych które były porównywane z danymi obliczonymi przez stworzony system logiki rozmytej w celu weryfikacji poprawności jego działania Wiedza ekspercka pochodziła od trzech ekspertów, każdemu z nich została przypisana waga na podstawie stażu pracy. Zaprezentowany został również sposób „łączenia” danych pochodzących od trzech ekspertów zarówno w zakresie reguł rozmytych, jak i zbiorów rozmytych typu 2 zmiennych lingwistycznych. W prezentacji przedstawiono nowe implikacje inżynierskie wykorzystywane w procesie wnioskowania, oraz nowe metody uczenia reguł rozmytych oparte o metodę Wanga. Zaprezentowane wyniki wykazują, że możliwe jest stworzenie nowych metod uczenia, jak również operatorów wnioskowania dla systemów logiki rozmytej dających lepsze rezultaty w stosunku do metod wnioskowania oraz metod uczenia reguł rozmytych znanych z literatury.
-
Nowoczesne technologie w budowaniu modelu ruchu postaci cyfrowej
Radosław Bednarski 24.10.2017
W grancie rozważano zastosowanie systemów przechwytywania ruchu do wspomagania diagnozy urazów stawu kolanowego. W celu przetestowania działania systemu MotionCapture, oraz określenia jego dokładności przeprowadzono prace , polegające na pozyskaniu animacji przeznaczonej do gier komputerowych, zeskanowaniu człowieka za pomocą skanera 3D oraz przypisanie mu animacji przechwyconej przez system Motion Capture. Te praca wykazały że ruchy przechwycone przez system oraz sylwetka zeskanowana przy użyciu skanera 3D są dokładnie odwzorowane. Badania dotyczące wspomagania diagnostyki przeprowadzono, po konsultacjach z pracownikami laboratorium DynamoLab, ortopedami ze szpitala Kopernika w Łodzi oraz rehabilitantami, na grupie 9 tancerzy, u których stwierdzono wystąpienie urazów kolana (ACL, przeciążenia stawu kolanowego). Do przeprowadzenia badania wykorzystano algorytm , opracowany przez autorów, pozwalający na obliczanie kąta Q utworzonego w wyniku poprowadzenia linii od kolca biodrowego przedniego górnego do środka rzepki oraz poprowadzenia przecinającą tę linię drugiej linii, biegnącej od środka rzepki do guzowatości kości piszczelowej. Obliczanie wartości tego kąta pozwalało na stwierdzenie wystąpienia ryzyka kontuzji podczas wykonywania ćwiczeń demi plie i grand plie, będących podstawowymi ćwiczeniami tańca klasycznego. Opracowana aplikacja jednoznacznie wskazywała możliwość wystąpienia kontuzji u badanych osób. Otrzymane wyniki zostały potwierdzone podczas konsultacji z pracownikami Uczelnianego Laboratorium Ruchu i Wydolności Fizycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie autorzy pracują nad metodą modelowania układu kostno-mięśniowego.
Analiza możliwości zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji do rozwiązania problemu marszrutyzacji w zagadnieniach dystrybucji
dr inż. Joanna Ochelska-Mierzejewska 10.10.2017
W referacie przedstawiono cel, zakres badań oraz uzyskane rezultaty grantu imiennego zrealizowanego w latach 2015/2016 na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.
Zaprezentowano istotę problemu marszrutyzacji w zagadnieniach dystrybucji, jako przykład trudnego zadania optymalizacyjnego, w szczególności wobec różnorodnych ograniczeń występujących w rzeczywistych warunkach planowania dostaw. Przedstawiono model matematyczny problemu marszrutyzacji i spotykanych ograniczeń, a także omówiono znane w literaturze – wynikające z różnych ograniczeń – warianty tego zagadnienia. W głównej części prezentacji przedstawiono wybrane algorytmy rozwiązujące problem marszrutyzacji, w tym algorytmy bazujące na metodach sztucznej inteligencji, począwszy od algorytmów dokładnych, przez heurystyki konstruktywne, aż po heurystyki polepszające. Szczególną uwagę poświęcono wybranym metaheurystykom opartym na pojedynczym rozwiązaniu (np. symulowane wyżarzanie, GRASP, czy przeszukiwanie tabu) oraz opartym na zbiorze rozwiązań (np. algorytmy genetyczne, scatter search, algorytmy mrówkowe, czy też algorytmy oparte na roju cząstek).
W referacie przedstawiono również wnioski z pilotażowego badania ankietowego, przeprowadzonego w ramach grantu imiennego, wśród firm, w których występuje problem planowania dostaw i potrzeba rozwiązywania zadania marszrutyzacji. Analiza otrzymanych wyników tego badania pozwoliła na ocenę aktualnego stanu rozwiązań stosowanych w tym zakresie w praktyce, a także wskazała tendencje dotyczące formułowania i uwzględniania różnego rodzaju ograniczeń występujących w rzeczywistych warunkach w problemie marszrutyzacji.
Model predykcji atencji w obrazie ruchomym
mgr inż. Anna Rogalska 20.06.2017
Obszar badań obejmuje takie zagadnienia jak: sposób postrzegania obrazu przez człowieka, śledzenie wzroku oraz atencja wizualna. Celem badań jest stworzenie modelu predykcji atencji, którego zadaniem jest wskazanie miejsc, które przyciągają uwagę widza podczas oglądania materiału filmowego. Proponujemy model predykcji atencji w obrazie, z naciskiem na obraz ruchomy, biorąc pod uwagę naturalny sposób postrzegania obrazu filmowego przez człowieka.
Mapa atencji ma za zadanie wskazać obszary, na które z pewnym prawdopodobieństwem spojrzy widz, a wygasić te, które są nieistotne. Na mapę atencji składa się wiele czynników, przykładowo: wielkość i kontrast obiektu (zarówno kolor jak i kształt), odległość obiektu od środka kadru, obecność ludzkiej twarzy, występowanie ruchu, występowanie napisu. Jeśli mamy do czynienia z obrazem stereoskopowym to wartość dysparycji, czyli różnica pomiędzy lewym, a prawym obrazem, w znaczący sposób wpływa na postać mapy atencji.
W niniejszej pracy badany jest wpływ kontrastu, odległość obiektu od środka, wystąpienie twarzy oraz ruch obiektu na postrzeganie istotnych elementów obrazu.
Proponowany model może być stosowany zarówno w branży filmowej, do analizy materiału filmowego, jak również w przypadku kompresji – może służyć do wyznaczania, które obszary można poddać zwiększonej kompresji, bez ryzyka zauważalnego spadku jakości.
Badania nad lokalizacją z wykorzystaniem fuzji danych
mgr inż. Marcin Leplawy 13.06.2017
W ostatnich latach zaobserwować można dynamicznie rozwijające się zapotrzebowanie na alternatywne systemy lokalizacji nie wykorzystujące sygnału GPS i sieci komórkowych. Do określenia położenia w takich systemach można używać czujniki wielkości fizycznych pochodzących z różnych źródeł, na przykład natężenia pola magnetycznego, przyspieszenia, ultradźwięków, podczerwieni i wiele innych. Systemy tego typu nie pozwalają jednak na uzyskanie satysfakcjonującej dokładności pomiaru. Prowadzone przez nas badania koncentrują się na jednoczesnym wykorzystaniu odczytów uzyskanych z wielu czujników w celu zwiększenia dokładności i wiarygodności informacji lokalizacyjnej.
W chwili obecnej nasze badania koncentrują się na:
-Udoskonalaniu samobieżnej platformy do zbierania danych pomiarowych pochodzących z wielu czujników
-Badaniu zakłóceń generowanych przez platformę samobieżną i ich neutralizacji z wykorzystaniem algorytmów przetwarzania danych
-Poszukiwaniu efektywnych algorytmów fuzji danych
-Automatyzacji procesu przetwarzania danych
-Algorytmów oceny wiarygodności danych pomiarowych
-
Metody analizy gradientów jasności obrazu w rozpoznawaniu jednostkowych ruchów twarzy
mgr inż. Robert Staniucha 6.06.2017
Referat poświęcony jest autorskim metodom rozpoznawania jednostkowych ruchów twarzy bazujących na analizie gradientów jasności obrazu.
W referacie przedstawione zostaną podstawy teoretyczne omawianego zagadnienia, jak również możliwości praktycznego zastosowania mechanizmów rozpoznawania jednostkowych ruchów twarzy, składających się na ekspresję twarzy, w wielu dziedzinach życia.
Zreferowane zostaną wyniki prac badawczych, w ramach których opracowano dwie autorskie metody rozpoznawania jednostkowych ruchów twarzy na obrazie.
Pierwsza z metod pozwala na ekstrakcję geometrycznych cech ust, które pozwalają na skuteczną klasyfikację wybranych póz twarzy (ekspresji).
Druga metoda bazuje na autorskiej analizie zmienności gradientów jasności fragmentów obszarów twarzy i znajduje zastosowanie w procesie wykrywania mikroekspresji. Mikroekspresje cechują się małą amplitudą zmienności obrazu twarzy i krótkim czasem trwania, co stanowi barierę dla innych powszechnie stosowanych metod.
W ramach prezentacji zostaną przedstawione wyniki eksperymentów badawczych dowodzących skuteczności opracowanych metod.
-
Optimization of Vehicle Routing Problem
prof. Remy Dupas, Université de Bordeaux 30.05.2017
We focus on optimization problems which emerged in the field of supply chain and logistics. More precisely the presentation concerns the optimization of vehicle routing problems in the context of road freight. Indeed, our work addresses the pickup and delivery problem and considers the potential transshipment of loads between vehicles which are used as optimization and flexibility leverage. Our general approach is made up of two steps: firstly, linear integer programming is used for modeling this problem, and then a metaheuristic approach is proposed to obtain near optimal solutions for these problems.
-
Techniki i algorytmy ekstrakcji wzorca chodu
dr inż. Piotr Kowalski 23.05.2017
W referacie przedstawiono zagadnienia identyfikacji osób z odległości na postawie ich ruchu zarejestrowanego na sekwencji obrazów. Omówiona została historia dotycząca tego rodzaju badań i założenia stosowane obecnie w eksperymentach. Przedstawiono potencjalne zalety tak określonej biometrii oraz napotykane przez nią przeszkody. W dalszej części przybliżono podstawowe koncepcje, użyte do nich reprezentacje oraz szkice implementowanych algorytmów stosowane do badania tego zagadnienia. W szczególności omówiony został algorytm linii podstawowej oraz wywodzące się z niego techniki z grupy modeli parametrycznych oraz modeli sylwetki. Ponadto opisane zostały metody rozszerzające jak hybrydowe łączenie biometrii chodu z innymi biometriami oraz techniki stosowane do analizy obrazów stereoskopowych oraz wielopunktowych. W końcowej części skupiono się na omówieniu najciekawszych aspektów prawnych związanych z analizą chodu i na ocenie perspektywiczności rozważanych kierunków dalszych badań, dokonano przeglądu dostępnych do badań zasobów danych biometrycznych.
-
Automatyczne uzupełnianie kodu źródłowego z wykorzystaniem rekurencyjnych sieci neuronowych
mgr inż. Marek Rogalski 16.05.2017
Zaprezentowana jest metoda uzupełniania kodu źródłowego z wykorzystaniem rekurencyjnych sieci neuronowych. Wprowadzone nowości to wielojęzyczność metody oraz uzupełnianie kodu na poziomie pojedynczych znaków. Wpływają one na aspekt praktyczny. Jeden zestaw parametrów wystarcza by uzupełniać kod w wielu językach. Uzupełnianie kodu obejmuje też nowe elementy: znaki białe, komentarze oraz tekst zagnieżdżony.
-
Hierarchiczne systemy logiki rozmytej o zredukowanej bazie reguł
mgr inż. Krzysztof Renkas 9.05.2017
Prezentacja dotyczy przeprowadzonych badań w ramach pracy doktorskiej, której przewód został
rozpoczęty w minionym roku. Głównym elementem tych badań są systemy logiki rozmytej o
hierarchicznej strukturze, które pozwalają w znaczący sposób zredukować bazę reguł dla
złożonych problemów, które można rozwiązać przy pomocy systemów logiki rozmytej. Redukcja bazy
reguł wiąże się zarówno z redukcją liczby reguł w jednostkowych bazach reguł oraz złożoności
tych reguł co dalej przekłada się na wydajniejszą pracę całego systemu. W zakres
przeprowadzonych prac wchodzi projektowanie nowych struktur tych systemów oraz nowych metod ze
szczególnym uwzględnieniem nowych metod uczenia reguł rozmytych na podstawie danych
rzeczywistych. Główną motywacją do opracowania nowej metody uczenia była obsługa zmiennych
pomocniczych, które występują w hierarchicznej strukturze dla których to zmiennych nie ma
danych rzeczywistych w zbiorze uczącym. W prezentacji opowiem o wszystkich przeprowadzonych
pracach oraz przedstawię uzyskane rezultaty ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych wyników
badań.
-
Interakcje w środowisku wirtualnym na urządzeniach mobilnych, wspomagane perspektywą sprzężoną z głową
mgr inż. Michał Szkudlarek 25.04.2017
Referat dotyczy autorskich metod wspomagania interakcji w środowiskach wirtualnych na urządzeniach mobilnych z zastosowaniem metody wizualizacji przestrzennej Perspektywa Sprzężona z Głowa (Head-Coupled Perspective). W referacie przedstawione zostały problemy interakcji w środowisku trójwymiarowym oraz wady i zalety interfejsu dotykowego w kontekście zadań takiej interakcji. W dalszej części przedstawiono proponowane rozwiązania w postaci autorskiej metody wskazywania/selekcji "Head-Aim" oraz testy porównujące jej skuteczność z istniejącymi rozwiązaniami w grach na urządzenia mobilne. Ponadto zaproponowane zostały nowe autorskie metody wspomagania eksploracji sceny przestrzennej i manipulacji obiektami z wykorzystaniem Perspektywy Sprzężonej z Głową. Przedstawiono tworzone aplikacje mobilne wykorzystujące proponowane metody interakcji w kontekście planowania i projektowania wnętrz. Omówione zostały również projekty testów porównujących zaproponowane rozwiązania ze stosowanymi w istniejących i komercyjnych aplikacjach.
-
Kompresja dużych zbiorów danych grafiki trójwymiarowej dla interaktywnych aplikacji internetowych
mgr inż. Daniel Dworak 11.04.2017
Obecnie stosowane w Internecie technologie umożliwiające wyświetlanie trójwymiarowej sceny, nakładają wiele ograniczeń dotyczących budowy, sposobów przechowywania i złożoności modeli. Potrzebne są zatem metody pozwalające uprościć istniejące już modele w sposób automatyczny, a także rozwiązania redukujące rozmiar przesyłanego pliku, co określane jest mianem kompresji trójwymiarowej.
W ramach prowadzonych badań zdecydowano się opracować autorski sposób bezstratnego kodowania i zapisu danych trójwymiarowych w poszczególnych kanałach pikseli pliku graficznego PNG, dzięki czemu osiągnięto kilkakrotną kompresję danych wejściowych.
Jako narzędzie do optymalnej wielorozdzielczej dekonstrukcji nieregularnych siatek trójkątów posłużyła idea falek drugiej generacji, które konstruowano przy pomocy schematu liftingu oraz odpowiednich bloków schematu – podziału, predykcji i aktualizacji. Ponadto zaproponowano zmodyfikowaną metodę przestrzennego wyznaczenia nowego sąsiedztwa wierzchołków opartego o predykcję i ocenę jakości, co determinuje lokalną zmienność powierzchni, utożsamianą z wektorem detalu.
-
Wykrywanie obiektów na obrazach cyfrowych z zastosowaniem analizy lokalnej i reprezentacji grafowych
mgr inż. Jagoda Lazarek 4.04.2017
Podczas wystąpienia przedstawione zostały autorskie metody wykrywania obiektów na obrazach cyfrowych w reprezentacjach wysokopoziomowych z zastosowaniem gramatyk grafowych, oraz wyniki eksperymentów wykrywania za ich pomocą zmian spikularnych na obrazach mammograficznych i wybranej podgrupy znaków drogowych.
-
Bezpieczeństwo aplikacji i systemów mobilnych - strategia rozwoju bezpieczeństwa logicznego i użytkowego dla aplikacji mobilnych
mgr inż. Aneta Majchrzycka 28.03.2017
Aplikacje mobilne znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie dziedzin życia i biznesu, przez co stały się nieodłączną częścią naszej codzienności. Dotychczas największy nacisk w przypadku tworzenia aplikacji mobilnych przykładany był do rozwoju takich aplikacji pod kątem ich funkcjonalności. Wiele firm rozbudowuje swoje istniejące już systemy o dodatkowe moduły związane z aplikacjami mobilnymi i wprowadza nowe standardy zarządzania danymi na podstawie tych modułów.
Jednak wraz ze wzrostem popularności aplikacji i ilości użytkowników urządzeń mobilnych coraz częściej podnoszona jest kwestia bezpieczeństwa użytkowania takich aplikacji oraz przechowywania poufnych danych na smartfonach i tabletach. W odpowiedzi na tą kwestię należy zastanowić się nad możliwością stworzenia pewnych standardów bezpieczeństwa oraz strategii rozwoju aplikacji mobilnych, aby zapewnić im jak największy poziom bezpieczeństwa od samego początku procesu ich powstawania. W nawiązaniu do tej potrzeby został opracowany model logicznego i użytkowego bezpieczeństwa w oparciu o trzy filary zarządzania danymi w systemach mobilnych – przechowywanie, dostęp oraz transmisję danych.
-
Techniki i algorytmy ekstrakcji wzorca chodu
dr inż. Piotr Kowalski 21.03.2017
W referacie przedstawiono zagadnienia identyfikacji osób z odległości na postawie ich ruchu zarejestrowanego na sekwencji obrazów. Omówiona została historia dotycząca tego rodzaju badań i założenia stosowane obecnie w eksperymentach. Przedstawiono potencjalne zalety tak określonej biometrii oraz napotykane przez nią przeszkody. W dalszej części przybliżono podstawowe koncepcje, użyte do nich reprezentacje oraz szkice implementowanych algorytmów stosowane do badania tego zagadnienia. W szczególności omówiony został algorytm linii podstawowej oraz wywodzące się z niego techniki z grupy modeli parametrycznych oraz modeli sylwetki. Ponadto opisane zostały metody rozszerzające jak hybrydowe łączenie biometrii chodu z innymi biometriami oraz techniki stosowane do analizy obrazów stereoskopowych oraz wielopunktowych. W końcowej części skupiono się na omówieniu najciekawszych aspektów prawnych związanych z analizą chodu i na ocenie perspektywiczności rozważanych kierunków dalszych badań, dokonano przeglądu dostępnych do badań zasobów danych biometrycznych.
-
Algorytmy dla procesorów graficznych GPU przygotowujące plan wykonania zadań bez konfliktów zasobów
dr inż. Mateusz Smoliński 14.03.2017
W referacie przedstawiono cel, zakres zastosowań opracowanych algorytmów oraz uzyskane rezultaty grantu imiennego zrealizowanego w latach 2015/2016 w Wydziale Fizyki Technicznej Informatyki i Matematyki Stosowanej. Oprócz omówienia opracowanych algorytmów dedykowanych dla GPU w referacie przedstawiono zasadę działania utworzonego w ramach grantu oprogramowania symulatora, który dla ustalonego scenariusza reprezentującego środowisko przetwarzania zadań z wysokim stopniem współubiegania się o zasoby opracowuje plan bezkonfliktowego wykonania zadań. Dla przykładowych scenariuszy przedstawiono wyniki pomiarów czasu obliczeń bezkonfliktowego planu szeregowania zadań uzyskane z wykorzystaniem opracowanego symulatora i zakupionej w ramach grantu karty graficznej GPU. Dodatkowo przedstawiono zastosowane optymalizacje wydajnościowe, które pozwoliły skrócić czas obliczeń wykonywanych przez GPU wraz z listą publikacji.
-
Wyszukiwanie zależności semantycznych w grafowych bazach danych z wykorzystaniem logiki rozmytej oraz algorytmów genetycznych
mgr inż. Łukasz Strobin 7.03.2017
Referat dotyczy nowych metod analizy zależności semantycznych w grafowych zbiorach danych. Po pierwsze, zależności te wyszukiwane są za pomocą zbioru uczącego poprzez dwu fazowy proces optymalizacji odpowiednich wag wybranych struktur grafowych. Wykazano, że nowatorska metoda przewyższa znane metody w procesie wyznaczania podobieństwa. Drugą zaprezentowaną metodą są podsumowania lingwistyczne zaadoptowane z modelu relacyjnego do grafowego, wraz z licznymi rozszerzeniami opartymi na własnościach grafów. Zaproponowaną również nową formę podsumowań lingwistycznych opisujących zależności między powiązanymi wierzchołkami.
Tym samym udowodniono tezę, że algorytmy genetyczne i logika rozmyta są skutecznymi narzędziami do analizy grafowych zbiorów danych.
| |