Tematyka

 
  • Projekty

  • SALUS

    Nazwa projektu: Sztuczna Inteligencja i Blockchain dla systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów (SALUS)
    Nazwa beneficjentów (konsorcjum): Politechnika Łódzka, Instytut Informatyki (PŁ) – Lider Konsorcjum, Politechnika Warszawska, Instytut Informatyki (PW), Kodegenix
    Okres realizacji Projektu: 01.08.2022 – 31.07.2023 (I faza), 01.12.2023 – 28.02.2025
    (II faza), 01.07.2025 – 31.01.2026 (III faza)
    Numer wniosku o dofinansowanie: INFOSTRATEG-III/0004/2021-00
    Numer umowy: INFOSTRATEG-III/0004/2021-00 z dnia 29.07.2022 r.
    Całkowita wartość projektu: 4.889.775,70 PLN
    Celem projektu jest zaprojektowanie i wdrożenie informatycznego systemu kontroli jakości produktów w oparciu o opinie zebrane ze źródeł internetowych, takich jak: strony internetowe, media społecznościowe, serwisy aukcyjne, sklepy internetowe.

    Głównymi celami systemu są:
    - analiza dostępnych opinii (numerycznych, tekstowych, audio i wideo) w celu wytypowania produktów do badań laboratoryjnych
    - automatyzacja procesu zbierania opinii ze źródeł internetowych
    - stworzenie platformy umożliwiającej rozwój nowych rozwiązań w oparciu o Sztuczną Inteligencję.

    Realizacja tych zadań pozwoli na obniżenie kosztów procesu kontroli jakości oraz przeciwdziała problemowi podwójnej jakości produktów. Proponowane oprogramowanie bazuje na technologii blockchain i sztucznej inteligencji, które zapewniają liczne korzyści. Technologia Blockchain pozwala na decentralizację systemów oraz czyni je bardziej niezawodnymi i bezpiecznymi dzięki dystrybucji procesu zarządzania. Umożliwia także kontrolowane udostępnianie danych zewnętrznym podmiotom, co pozwoli na tworzenie niezależnego oprogramowania wykorzystującego dostępne w blockchainie dane. Mechanizmy sztucznej inteligencji umożliwiają automatyzację i niezależność procesów gromadzenia i analizy danych. System kontroli jakości produktów przeznaczony jest dla instytucji odpowiedzialnych za kontrolę jakości i ochronę konsumentów. System pozwoli tym instytucjom na prowadzenie efektywnej współpracy i dzielenie się wynikami swojej pracy, co pozwoli na lepszą kontrolę jakości produktów, poprawę świadomości konsumentów oraz rozwój niezależnych rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję i technologię blockchain.


  • Projekt CHIST-ERA

    ReHaB - Towards an ecologically valid symbiosis of BCI and head-mounted VR displays: focus on collaborative post-stroke neurorehabilitation

    Projekt ReHaB poświęcony jest wsparciu neurorehabilitacji osób po udarze mózgu, w środowisku rozszerzonej rzeczywistości (VR), z zastosowaniem zaawansowanych, energooszczędnych interfejsów mózg-komputer (BCI). Rezultatem fuzji tych dwóch technologii będzie niskoinwazyjne środowisko, maksymalizujące efekty współpracy terapeuty z pacjentem, w dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb przyjaznej i adaptującej się przestrzeni VR.

    Prace realizowane są w ramach międzynarodowego konsorcjum naukowego, w którego skład wchodzą naukowcy z Polski, Szwajcarii, Słowacji, Łotwy oraz Izraela. W gronie wykonawców projektu znajdują się m.in.: Institute of Measurement Science, Slovak Academy od Sciences - Slovakia (Coordinator) Laboratory of Intelligent Interfaces of Information and Communication Systems, Technical University Kosice – Slovakia, Ben-Gurion University of the Negev – Israel, Sensomedical labs ltd. – Israel, Institute of Electronics and Computer Science – Latvia, Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – Switzerland,

    Całkowita wartość zadania, finansowanego w ramach unijnego programu CHIST-ERA,
    to 1 430 133,54 €.

    W ramach badań opracowany zostanie nowy model współpracy terapeuty z pacjentem, w oparciu o nowatorski, poręczny, dyskretny i energooszczędny nagłowny moduł BCI, zintegrowany z przyjaznym środowiskiem 3D VR. Umożliwi on stałe monitorowanie zdolności poznawczych pacjenta i szybkie dostosowywanie systemu do stanu jego samopoczucia. Oczekujemy zmaksymalizowania efektów terapii dzięki sprzężonemu wykorzystywaniu zarówno technik sztucznej inteligencji jak i precyzyjnego dostrajania systemu przez specjalistę rehabilitanta, wspieranego przez zaawansowaną technologię.

    Wśród wielu wyzwań, które niesie ten projekt są m.in. miniaturyzacja sprzętu, zoptymalizowane, wysokowydajne przetwarzanie sygnału EEG, jak również konieczność opracowania niestandardowych elektrod EEG, które będą akceptowane przez osoby dotknięte udarem.

    Celem jest zapewnienie pacjentowi szybkiej rehabilitacji i maksymalnego komfortu, przy jednoczesnym przezwyciężeniu dzisiejszych ograniczeń technologii, związanych z dostępnymi na rynku rozwiązaniami VR. Ostateczne wyniki zostaną potwierdzone przez serię badań klinicznych.

    Strona projektu: https://www.chistera.eu/projects/rehab



  • Odporne schematy regulacji dla wielokanałowych przepływów sieciowych

    Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki
    Termin realizacji: 21.1.2022 - 20.01.2025
    Numer umowy: DEC-2021/41/B/ST7/00108
    Numer naboru: OPUS-21
    Kwota dofinansowania: 630 360,00 PLN
    Cel projektu: Celem projektu jest opracowanie modeli nowoczesnych wielokanałowych układów sieciowych, takich jak sieci teleinformatyczne pracujące w oparciu o protokół MPTCP czy wielomodowe systemy transportowe, i zaproponowanie dla nich skutecznych mechanizmów regulacji. Poszukiwane będą rozwiązania algorytmiczne, które pozwolą uzyskać wysoką jakość i wydajność procesu dystrybucji zasobów w obliczu niepewności strukturalnych i operacyjnych, na przykład przerw w dostawie na skutek blokady kanału, bądź awaria łącza. Algorytmy powinny poprawnie funkcjonować w zmiennych warunkach pracy, w tym przy zmiennym i niemożliwym do precyzyjnego określenia opóźnieniu i błędach powodujących straty lub ubytek zasobów. Weryfikacja efektów będzie prowadzona w płaszczyźnie analitycznej, symulacyjnej i eksperymentalnej.

  • Logo_UE_RP_NCBiR

    Środowisko budowy i eksploatacji bezpiecznych aplikacji działających w chmurze w oparciu o inteligentne wykrywanie anomalii w klastrach obliczeniowych oraz techniki kryptograficzne blockchain/DLT

    Nazwa beneficjentów (konsorcjum): LTC Sp. z o.o. (LTC) – Lider Konsorcjum, Politechnika Łódzka (PŁ)
    Okres realizacji: 01.10.2021 - 31.12.2023
    Numer wniosku o dofinansowanie: POIR.01.01.01-00-0263/21 z dnia 17.12.2021r.
    Wartość Projektu ogółem: 2 524 120,78 PLN
    Kwota dofinansowania: 1 874 514,87 PLN

    Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wybrany w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

    Celem projektu jest opracowanie nowej technologii ochrony danych w aplikacjach działających w chmurze. Istotę innowacyjności technologii stanowią opracowane i zintegrowane rozwiązania inteligentnych algorytmów wykrywania anomalii oraz technologii rozproszonego rejestru DLT (ang. Distrubuted Ledger Technology) wraz z dedykowanymi algorytmami kryptograficznymi. Takie połączenie zapewnia uzyskanie najwyższych gwarancji autentyczności i integralności wszystkich komponentów klastra obliczeniowego, a tym samym wysoką odporność na zagrożenia aktami cyberprzestępczości. Dzięki nowej technologii CL wadliwe, zaatakowane mikrousługi lub komponenty klastra są automatycznie eliminowane z przetwarzania chronionych danych. Zabezpieczony klaster „broni się sam” przed atakami. Wszelkie próby obejścia zabezpieczeń są trwale i niezaprzeczalnie odnotowywane. Bezpieczne przechowywanie danych w klastrze również realizowane jest przez technologie kryptograficzne DLT/blockchain, które zapewniają nienaruszalność danych oraz pełną niezaprzeczalność transakcji biznesowych. Opracowany dedykowany Model procesu budowy i eksploatacji zapewni efektywne procedury opracowania i wdrażania nowych funkcjonalności aplikacji biznesowych w pełni wykorzystujących unikatowe rozwiązania środowiska CL.

  • Logo_UE_RP_NCBiR

    Predykcyjny i adaptacyjny system METERNET-EnMS do zintegrowanej kontroli parametrów środowiskowych oraz zużycia energii procesów przemysłowych i biznesowych (PA)

    Nazwa beneficjentów (konsorcjum): Idanet, Maciej Idaczyk – Lider Projektu, Politechnika Łódzka, Instytut Nauki i Techniki STIPENDIUM
    Okres realizacji: 01.10.2021 r. do 31.12.2023 r.
    Numer wniosku o dofinansowanie: POIR.01.01.01-00-0188/21-00 z dnia 30.11.2022r
    Wartość Projektu ogółem: 2 261 829,41 PLN
    Kwota dofinansowania: 1 924 916,47 PLN

    Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wybrany w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

    Celem projektu jest przeprowadzenie prac rozwojowych oraz testów w warunkach rzeczywistych, których wynikiem będzie INTELIGENTNY STEROWNIK z MODUŁOWYM SENSOREM oraz INTELIGENTNY KONTROLER – tworzących uniwersalny, adaptacyjny i predykcyjny System Zarządzania Energią METERNET-EnMS (ang. Energy Management System), odpowiadający na popyt wymagającego rynku systemów sterowania przemysłowego i biznesowego.

  • Analiza semantyczna trójwymiarowych chmur punktów

    Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider
    Termin realizacji: 01.12.2020 - 01.12.2023 r.
    Numer umowy: Nr LIDER/25/0092/L-11/19/NCBR/2020
    Numer naboru: Lider XI
    Kwota dofinansowania: 701 250,00 zł
    Cel projektu: Celem projektu jest opracowanie nowatorskich metod szeroko rozumianej analizy trójwymiarowych chmur punktów. Takie zbiory, które mogą być wykonane zarówno z wykorzystaniem rekonstrukcji trójwymiarowej (np. z pomocą aparatu), jak i przy użyciu specjalistycznego sprzętu (laserowy skaner 3D), zawierają mnóstwo informacji, których zautomatyzowane pozyskiwanie stanowiłoby radykalne przyśpieszenie i wzbogacenie wielu procesów. Przedmiotem badań prowadzonych w ramach projektu będą zagadnienia partycjonowania przestrzeni, semantycznej oraz instancyjnej segmentacji, a także geometrycznego opisu zbioru, włączając w to: dokładną analizę pól powierzchni ścian, sufitów, czy szacowanie kubatury. Rezultaty wszystkich tych obszarów są tematem zainteresowania firm z różnych dziedzin. Wizualizacja czy kolorowanie danych regionów wnętrz, to metody przydatne nie tylko architektom, budowlańcom, czy firmom produkującym farby, ale także zwykłym użytkownikom, którzy mogą dokonać szczegółowej analizy przy użyciu, chociażby smartfona. Natomiast analiza przestrzeni otwartych, dostarczająca informacji o gęstości zabudowy, powierzchni obszarów użytkowych, czy innych parametrów zewnętrzych mogą być użyteczne przede wszystkim w urbanistyce i gospodarce przestrzennej.

  • Logo_UE_RP_NCBiR

    Grydsen-innowacyjne psychologiczne metody terapii seniorów z wykorzystaniem techniki VR

    Nazwa beneficjentów (konsorcjum): Grydsen Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum, Politechnika Łódzka, Instytut Informatyki
    Termin realizacji: 01.10.2020 - 30.09.2022 r.
    Numer wniosku o dofinansowanie: POIR.01.01.01-00-0951/19-00 z dnia 19.06.2020r
    Wartość Projektu ogółem: 2 044, 350 PLN
    Kwota dofinansowania: 1 803, 300 PLN

    Cel projektu: Zasadniczy cel projektu stanowi opracowanie i wdrożenie narzędzia-oprogramowania w postaci ćwiczeń symulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości, wspomagających funkcjonowanie poznawcze i motoryczne osób starzejących się prawidłowo w oparciu o metodę treningu psychologicznego. Wykonanie projektu w założeniu przyczynić się ma do poprawy jakości życia osób po 60 r. ż poprzez podejmowanie aktywności i jej korzystny wpływ na ogólną sprawność funkcjonowania, z uwzględnieniem dwóch trenowanych sfer. Zaprojektowane, stworzone i testowane w ramach projektu narzędzie wykorzystywać będzie technologię tzw. wirtualnej rzeczywistości, czyli taką technologię, która pozwala użytkownikom na zanurzenie i interakcję ze światem wygenerowanym przez komputer dzięki specjalnym narzędziom wizualno-słuchowo-kinetycznym. Grupa docelowa to osoby starzejące się prawidłowo, które chcą poprzez ćwiczenia zapobiec pogorszeniu sprawności funkcjonowania w sferze funkcji poznawczych i motorycznych.

    Logo_UE_RP_NCBiR

    Predykcyjny system zarządzania energią EnMS (PE)

    Nazwa beneficjentów (konsorcjum): FINN Sp. z o.o. (FINN) – Lider Konsorcjum, Politechnika Łódzka (PŁ), Instytut Informatyki i Zarządzania (IIZ).
    Okres realizacji Projektu: 01.07.2020 - 30.06.2023 r.
    Numer umowy o dofinansowanie: POIR.01.01.01-00-0281/20 z dnia 25.09.2020 r
    Wartość Projektu ogółem: 3 992 491,18 PLN
    Kwota dofinansowania: 3 211 177,06 PLN

    Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wybrany w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

    Celem projektu
    jest opracowanie predykcyjnego systemu zarządzania energią EnMS (ang. Energy Management System), który ma doprowadzić do podniesienia konkurencyjności i dywersyfikacji oferty Wnioskodawcy oraz sprzedaży nowego na rynku produktu i świadczenia usług w zakresie innowacyjnych systemów sterowania.

  • Zastosowanie sztucznej inteligencji w rozwiązaniach optymalizacyjnych dla transportu ciężarowego

    Źródło finansowania: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju POIR 1.1.1
    Wartość projektu: 7 346 925,13 zł
    Termin realizacji: 01.04.2020 - 31.12.2021

    System monitorujący poprawność działania usług sieciowych, serwerów usług oraz infrastruktury sieciowej

    Źródło finansowania: Zlecenie komercyjne
    Wartość projektu: 12 300,00 zł
    Termin realizacji: 26.02.2018 - 31.03.2018

    Wykonanie usługi badawczej polegającej na stworzeniu znacząco ulepszonej wersji obecnie stosowanego rozwiązania Automatic Perception Profile

    Źródło finansowania: Zlecenie komercyjne
    Wartość projektu: 404 031,00 zł
    Termin realizacji: 01.02.2019 - 31.03.2020

    Opracowanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Zasobami dla profesjonalnego druku zdjęć w rozproszonym modelu B2C

    Źródło finansowania: Zlecenie komercyjne
    Wartość projektu: 485 727,00 zł
    Termin realizacji: 01.10.2018 - 31.03.2020

    Opracowanie innowacyjnej usługi bazującej na nowatorskiej technologii obróbki zdjęć cyfrowych

    Źródło finansowania: Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego
    Wartość projektu: 510 494,14 zł
    Termin realizacji: 01.06.2017 - 31.01.2018

    Technologia Edukacja Wiedza Innowacja

    Źródło finansowania: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - POIG
    Wartość projektu: 13 523 131,20 zł
    Termin realizacji: 01.01.2010 - 31.03.2014

 
1
Wyświetl tylko temat 1
Instytut Informatyki, Politechnika Łódzka
al. Politechniki 8, 93-590 Łódź, Polska

Telefon: (+48 42) 631-27-96, (+48 42) 631-39-54
e-mail: office@ics.p.lodz.pl

Adres do doręczeń elektronicznych: AE:PL-77859-99877-ERVVB-29